понеділок, 26 січня 2009 р.
Героям слава
На нашому аеродромі певний час служив Герой Радянького Союзу Косса Михайло Ілліч. Ось його коротка, але цікава біографія:
Народився 20 жовтня 1921 року в селі Малокатеринівка, нині селище міського типу Запорізького району Запорізької області України, в сім'ї селянина. Закінчив 7 класів і аероклуб в місті Дніпропетровську. Працював ретушером. З 1940 року в Червоній Армії. У 1941 році закінчив Качинську військову авіаційну школу пілотів.
З лютого 1942 року в діючій армії. Бився у складі 247-го авіаполку, що літом 1942 року брав участь в боях на Керченському півострові, входивши до складу 203-ої авіадивізії.
До кінця війни заступник командира ескадрильї 42-го Гвардійського винищувального авіаційного полку (269-а винищувальна авіаційна дивізія, 4-а Повітряна армія, 2-й Білоруський фронт) Гвардії старший лейтенант М. І. Косса зробив 375 успішних бойових вильотів, в 113 повітряних боях збив 15 літаків супротивника особисто і 4 у складі групи. 15 Травня 1946 року за мужність і військову доблесть, проявлені в боях з ворогами, удостоєний звання Героя Радянського Союзу.
У 1949 році закінчив Вищу офіцерську школу штурманів ВПС. Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора ( тричі ), Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступенів, медалями. Загинув 20 Квітня 1950 року.
* * *
З перших же днів, перебування на фронті, Михайло Косса показав себе хоробрим повітряним бійцем. Не раз на сторінках газет ділився своїм бойовим досвідом, розповідав молодим льотчикам про особливості висотного бою, про те, як збитий ним ас "Люфтваффе", герой Бізерти і Тунісу Г. Мислер заявив після полонення: "Хороші у вас машини. А російські льотчики не мають собі рівних".
У одному з вильотів, 2 Серпня 1942 року літак Михайла Косси був збитий зенітною артилерією супротивника. Льотчик викинувся з парашутом, який розкрився лише в 70 метрах від землі. Він впав на дах сарая в одному з сіл на території окупованій Україні. Жив у громадянки Сук під виглядом її чоловіка. Двічі піддавався арешту поліцією, але через деякий час за заявою жінки відпускався. Після приходу наших частин, через 5 місяців, повернувся в свій полк. Пройшов всі перевірки і був допущений до бойових польотів...
До кінця війни заступник командира ескадрильї 42-го Гвардійського винищувального авіаполку Гвардії старший лейтенант М. І. Косса зробив 375 бойових вильотів. У нагородному листі ( на уявлення до звання Героя ) вказано, що він:
"...Провёл 113 воздушных боёв, в большинстве случаев с превосходящими силами противника, при этом сбил лично 15 немецких самолётов, их них 7 бомбардировщиков и 8 истребителей. Кроме того, в составе группы сбил 4 и лично подбил 4 самолёта противника ".
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 Травня 1946 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецьким - фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм Гвардії страршему лейтенантові Коссе Михайлу Іллічу привласнена звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка" ( № 8100 ).
9 Травня 1945 року при винесенні Прапора полку на мітинг на честь Перемоги над гітлерівською Німеччиною, вже Гвардії капітан Косса, як один з кращих льотчиків частини, був призначений асистентом прапороносця. Брав участь він і в історичному Параді Перемоги 24 Червня 1945 року на Червоній площі в Москві.
У 1949 році відважний льотчик - винищувач закінчив Вищу офіцерську школу штурманів ВВС. У Травні 1949 року Майор М. І. Косса був призначений командиром авіаційної ланки учбового центру Добровільного суспільства сприяння авіації (ДОСААФ ), розташованого в селі Ротмістровка Київської області України. Фактично це було пониження, можливо йому пригадали перебування на окупованій території...
24 Вересня 1949 року він підняв в повітря літак Як-9, що належав аероклубу і попрямував у бік кордону. Зробив посадку на території Румунії, на аеродромі Сучава. Був арештований місцевими прикордонниками і переданий радянським властям.
Після арешту 26 Вересня 1946 року льотчикові було пред'явлено звинувачення з наступним формулюванням:
"Звинувачується в зраді батьківщині. Будучи озлоблений проти Радянської влади, вирішив бігти до Туреччини, де встановити зв'язок з представниками США і Англії і видати їм секретні дані про радянську авіацію. У цих цілях 24 вересня 1949 року, захопив літак і зробив на нім переліт державного кордону і був затриманий на території Румунії".
Косса в суді відмовився від своїх свідчень, "як від вигаданих, даних в результаті застосування до нього заходів фізичної дії, і заявив, що державний кордон він перелетів, будучи випивши, намірів зрадити Батьківщині не мав, а на румунському аеродромі попросив видати "два відра бензину з тим, щоб негайно повернутися в свою частину і приховати своє перебування за кордоном..."
Пізніше, при перегляді справи, були допитані працівники румунської міліції, Коссу, що затримали. Як виявилось, їм він пояснив причину перетину кордону тим, що, отримавши повідомлення про літак - порушника, почав його переслідувати, але втратив із виду і заблукав.
Сам Косса пояснював слідчому:
- Йдучи від дружини, я мав на увазі піти на аеродром, сісти в літак і відлетіти... Куди, сам не знав. А коли сів в літак, то ухвалив рішення летіти за кордон, оскільки у цей момент прорвалося моє озлоблення за пониження на посаді, за переклади з однієї частини в іншу, за недовір'я... Під час польоту протверезився, приземлився в Сучаве, щоб дозаправитися і негайно повертатися. Але було вже пізно...
Слідчий в обвинувальному висновку пропонував дати йому "25 років виправно - трудових таборів з конфіскацією майна, що належить йому". Проте судді Військової колегії під головуванням Генерал - Лейтенанта юстиції Чепцова були невблаганні. 20 Квітня 1950 року, розглянувши справу в закритому засіданні, вони засудили М. І. Коссу по сатьям 58 пункт 1(б) і 58 пункт 2 Кримінальні Кодекси РРФСР до розстрілу. Вирок оскарженню не підлягав і був приведений у виконання того ж дня. Гаданим місцем поховання Героя є Донське кладовище Москви.
Ухвалою Пленуму Верховного Суду СРСР від 1 Червня 1966 року Михайло Ілліч Косса посмертно реабілітований. Військова колегія і Генпрокуратура після виголошення вироку не раз зверталися в Президію Верховної Ради СРСР з тим, що М. І. Косса, як засуджений за зраду Батьківщині, був позбавлений звання Героя, проте відомостей про те, позбавляли його цього звання, а потім після реабілітації відновлювали в нім, - в справі немає...
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
2 коментарі:
З чуток мого дитинства Михайло Ілліч прихватив з собою план аеродрому,який повинні були збудувать( підземний,військовий).
підземний збирались будувати німці, але через невідому проблему невстигли.
Дописати коментар